16-17 Aralık – Rana Ortan ile “Mitlerden Asanalara Hikayelerden Hayata Yolculuk”

RANA ORTAN ile MİTLERDEN ASANALARA, HİKAYELERDEN HAYATA YOLCULUK


Yoga pozları isimlerini ve o isimlerin arkasındaki hikayelerini, kadim bilgelerden, mitolojik karakterlerden, hayvanlardan ve doğadaki diğer varlıklardan almışlardır. Favori yoga pozlarınızın anlamını, özünde barındırdıkları hikayeleri öğrenmeye hazır mısınız ?

Mitler, geleneksel olarak kuşaktan kuşağa yayılan, toplumun düş gücü etkisiyle zamanla biçim değiştiren, imgesel bir anlatımı olan halk hikayelerdir. Her toplumun kendine özgü mitolojik maceraları vardır ve o toplumun aynası gibidir.

Asana pratiği bedenimizi canlandırıp zihnimizi odaklamıza yardımcı olurken pozlara dair hikayeler, bizler için birer ilham kaynağına dönüşerek yoga pratiğimizi zenginleştirir, uygulamamızı daha derin ve meditatif hale getirir.

B.K.S Iyengar’ın dediği gibi; yoga üzerinde çalışmak, bir pozda ustalaşmaktan ibaret değildir. Pozu kullanarak kendimizi anlamak ve dönüştürmektir. Mitleri, asanalarla eşleştirdiğimiz zaman öğrencilerimiz için kendi iç dünyalarına ve dönüşüm potansiyellerine doğru yolculuğun kapısını açarız.

İÇERİK
Asana uygulamasında pozdan poza geçerken ağaç, balık, savaşçı, kaplumbağa, bilge kişi rolüne bürünür onların gerçek doğasını özümsemeye başlarız. Ağacın sağlam köklerini, ermiş kişinin bilgeliğini, savaşçının gücünü, kaplumbağanın sebatını içimizde hissederiz. Mitolojik kahramanların hikayeleri, hayat deneyimlerimiz ile örtüşür.

Bu atölyede uygulayacağımız pozlardan bazılarının hikayelerine baktığımız zaman;

Yılanlarla girdiği iddiayı kaybettiği için rehin alınan annesini kurtarmak için büyük engelleri aşmak zorunda kalan ve içindeki potansiyelin farkına varan Garudasana… Natarajasana pozunda derin arkaya eğilmeyi deneyimlerken içimizde biriktirdiğimiz korkuları geride bırakmak, yeniliğe, değişime alan açmak için bize dansıyla ilham veren Shiva… Çaba ve zerafeti içinde barındıran Koundinyasana pozuna adını veren Siddartha’nın ilerde Buddha olacağını öngören bilge kişi Koundinyasana… Cesaret, dostluk, adanmışlık ve şefkati tüm maceralarında barındıran, spiritüel gelişme yolunda bizi yalnız bırakmayan Hanumanasana…

Pozlara dair hikayeleri incelerken, bu hikayelerin yoga uygulamamıza katacağı derinliği ve yogayı, matın dışına taşıyarak günlük hayatımız ile arasındaki bağı nasıl kuvvetlendireceğimizi irdeleyeceğiz.

Diğer yandan yoga dersi verirken, bizim için anlam ifade eden hikayeleri asana uygulamasının içine örerek öğrencilerle nasıl paylaşabileceğimizi deneyimleyeceğiz.

TARİHLER
Atölye, 16-17 Aralık tarihlerinde, saat 14.00 ile 18.00 arası gerçekleşecektir. Pratik ve teorinin birlikte ilerleyeceği derste, ilk bölümde pozların hikayelerine değineceğiz, dinginleştirici meditasyon uygulaması sonrası ikinci bölümünde bu pozların içine örüldüğü mitolojik tema odaklı yoga dersi yapacağız.

• 16 Aralık 14.00-18.00 Çevrilmeler / Arkaya Eğilmeler ve Mitler
• 17 Aralık 14.00-18.00 Kalça Açıcılar / Kol Dengeleri ve Mitler

Atölye, düzenli pratiği olan her seviyeden yoga öğrencisine açıktır.

Bu iki yarımşar günlük atölyeye tam zamanlı katılmanızı tavsiye ederiz. Ancak programınız el vermiyorsa tek gün katılım mümkün.

ÜCRET:
Atölyeye katılım ücreti 400 TL’dir.

Kayıt ve sorularınız için Yoga Mola’ya, mailyogamola@gmail.com e-mail adresinden ya da 05419508057 no.lu telefondan ulaşabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir